Produkcja roślin żywopłotowych

Produkcja tych roślin to zarówno sadzonki iglaste jak i liściaste. Zaletą roślin iglastych jest ich niezmienny przez cały rok wygląd, przez co pełnią funkcję osłaniającą i ozdobną. Nasadzenia na żywopłoty możemy pozostawić w ich formie naturalnej lub formować przez przycinanie.

Do najczęściej stosowanych roślin iglastych zaliczamy tuje, jałowce, cisy jak również świerki, choiny i daglezje. Wszystkie wymienione gatunki nadają się do formowania, zwłaszcza ostatnie trzy gatunki drzewiaste.

Spośród roślin liściastych silniej rosnących najczęściej wykorzystuje się graby, klony polne, klony tatarskie, morwy, wiązy syberyjskie i buki. Te ostatnie mogą być również o pięknych purpurowych liściach. Często poszukiwane są rośliny posiadające kolce lub ciernie.

Do roślin stosowanych na żywopłoty zaliczamy: śliwę ałyczę, tarninę berberysy, głogi i iglicznię. Są również rośliny polecane, wyróżniające się kolorowymi liśćmi lub kwiatami np. tawuły, jaśminowce, pęcherznice, żylistki, berberysy, pigwowce i forsycje. Do często spotykanych należą również zielone ogrodzenia z ligustra, irgi błyszczącej i porzeczki alpejskiej.

Dobrym terminem na ich przycinanie jest czas kiedy te rośliny rosną tj. od połowy maja do połowy czerwca dla roślin iglastych oraz od połowy maja do końca sierpnia dla roślin liściastych. Aby osiągnąć zwarty efekt, niektóre silnie rosnące rośliny wymagają dwukrotnego cięcia w czasie sezonu wegetacyjnego.

Pobierz pełną ofertę