język polski język rosyjski język angielski

Prymusowa Wola 60C
26-332 Sławno
tel./fax: 44 757 36 32
tel. kom.: 601 36 79 59
bojanowskiszkolka@wp.pl

Żywopłoty

W nasadzeniach żywopłotowych możemy wykorzystać rośliny iglaste oraz rośliny liściaste. Zaletą roślin iglastych używanych w żywopłotach jest ich niezmienny przez cały rok wygląd, przez co pełnią funkcję osłaniającą i ozdobną. Rośliny wysadzone jako żywopłoty możemy pozostawić w ich formie naturalnej lub formować przez przycinanie.

Do najczęściej stosowanych roślin iglastych na żywopłoty zaliczamy tuje, jałowce, cisy jak również świerki, choiny i daglezje. Wszystkie wymienione gatunki nadają się do formowania, zwłaszcza ostatnie trzy gatunki drzewiaste.

Spośród roślin liściastych silniej rosnących najczęściej wykorzystuje się graby, klony polne, klony tatarskie, morwy, wiązy syberyjskie i buki. Te ostatnie mogą być również o pięknych purpurowych liściach. Często poszukiwane są rośliny na tzw. żywopłoty obronne. Rośliny te posiadają kolce lub ciernie.

Do roślin stosowanych na żywopłoty obronne zaliczamy: śliwę ałyczę, tarninę berberysy, głogi i iglicznię. Są również rośliny polecane, wyróżniające się kolorowymi liśćmi lub kwiatami np. tawuły, jaśminowce, pęcherznice, żylistki, berberysy, pigwowce i forsycje. Do często spotykanych należą również zielone żywopłoty z ligustra, irgi błyszczącej i porzeczki alpejskiej.

Dobrym terminem na przycinanie żywopłotów jest czas kiedy te rośliny rosną tj. od połowy maja do połowy czerwca dla roślin iglastych oraz od połowy maja do końca sierpnia dla roślin liściastych. Aby osiągnąć zwarty efekt, niektóre silnie rosnące rośliny wymagają dwukrotnego cięcia w czasie sezonu wegetacyjnego.

szkółka drzew
Top